Lato 2021 - jakie zmiany w ruchu pieszym pojawiły się w Warszawie?

 • News
 • | September 15th, 2021
image

Photo by Fikri Ahmad Maulana on Unsplash

15 maja 2021 zostały otwarte ogródki restauracyjne, a dwa tygodnie później można było również jeść wewnątrz lokali gastronomicznych. Po jesiennej i wiosennej fali pandemii Warszawiacy w końcu mogli znowu spędzać czas restauracjach, kawiarniach czy pubach. Z początkiem lata przybyli również turyści, dzięki którym zwiększył się ruch w zabytkowych dzielnicach stolicy. Które warszawskie osiedla zaludniły się wraz z nadejściem lata 2021, a które opustoszały?

 

Na mapie zaznaczono heksagony, w których zmiana jest większa od 10%, próba zdjęć wynosiła min. 200 zdjęć na okres a ruch pieszy miał średnie natężenie min. 50 os/h w godzinach 7-20

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Więcej turystów w Warszawie

Okolice typowych obiektów turystycznych stały się w tym roku bardziej ruchliwe. Porównując okres czerwiec-sierpień 2021 względem roku poprzedniego zaobserwowaliśmy znacznie więcej pieszych:

 • na Krakowskim Przedmieściu (ok. 21% więcej),
 • na Placu Piłsudskiego (nawet 30% więcej pieszych niż rok temu),
 • przy Centrum Nauki Kopernik (ok. 24% więcej),
 • w okolicy Pałacu w Wilanowie (ok. 15% więcej).

Na wzrost liczby turystów w Warszawie wskazuje również Główny Urząd Statystyczny w Warszawie publikując dane o turystyce w II kwartale tego roku.

Warszawa pomału wraca do przedpandemicznego rytmu

Wiele czynników wskazuje na to, że strach przed komunikacją zbiorową czy powrotem do biura jest mniejszy niż w 2020 roku. Chętniej korzystamy teraz z pociągów - aż 20-30% więcej osób spotkamy w okolicach dworców Warszawy Wschodniej, Centralnej i Zachodniej niż w ubiegłym roku.

 

Okresy badane: 1.06-1.09.2020 i 1.06-1.09.2021. Próba: łącznie 90 mln zdjęć

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Zwyczaje warszawiaków w dni robocze coraz bardziej przypominają rozkład znany z przedpandemicznej rzeczywistości. W godzinach 7-8 występuje szczyt poranny związany z dojazdami do pracy, co znaczy, że więcej osób wróciło do biur. Z tego powodu odżywają również dzielnice biurowe - przy Rondzie Daszyńskiego zanotowaliśmy wzrost pieszych o ok. 10%, a przy Domaniewskiej o ok. 20%.

Także życie wieczorne i nocne jest intensywniejsze w tym roku – o północy po stolicy snuje się o 50% więcej nocnych marków niż w ubiegłym roku.

Zamiast dużych parków wolimy place, ulice i osiedlowe parki

Na mapie zaznaczono heksagony, w których zmiana jest większa od 10%, próba zdjęć wynosiła min. 200 zdjęć na okres a ruch pieszy miał średnie natężenie min. 50 os/h w godzinach 7-20

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

W 2020 roku Warszawiacy zdecydowanie wybierali duże parki jako idealne miejsce relaksu, co mogło się wiązać z tym, że utrzymywano większe odległości międzyludzkie. W porównaniu z ubiegłym rokiem ok. 15% pieszych mniej można było spotkać tego lata w Parku Skaryszewskim czy na Polach Mokotowskich, a odwiedziny w Łazienkach Królewskich zmniejszyły się o około 20-25%. Część pieszych przeniosła się natomiast do mniejszych parków takich jak Park Moczydło, Park Praski czy Park Bródnowski, które odwiedziło ok. 15-20% więcej osób.

Znacznie luźniejsze restrykcje i otwarcie takich inicjatyw jak Off Brzeska, Praga-Centrum czy Nocny Market przy dworcu Warszawa Główna sprawiły, że tłumnie ruszyliśmy na ulice Pragi Północ, Śródmieścia i Woli. Ruch w weekendy przy Warszawie Głównej, gdzie znajduje się Nocny Market wzrósł o 67%.

Miejska strategia wzmacniania ruchu pieszego przynosi efekty

Na mapie zaznaczono heksagony i fragmenty chodników, w których zmiana jest większa od 10%, próba zdjęć wynosiła min. 200 zdjęć na okres a ruch pieszy miał średnie natężenie min. 50 os/h w godzinach 7-20

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Remont al. Jana Pawła II wraz z budową dwóch przejść dla pieszych i rowerzystów na skrzyżowaniu Jana Pawła II i al. Jerozolimskich znacznie poprawił dostępność pieszą i rowerową tego obszaru Warszawy. Aż o ok. 40% wzrosła liczba osób pieszych na tych trasach. Podobne zwiększenie ruchu widać również w obszarach sąsiednich: ulicy Nowogrodzkiej, Emilii Plater, al. Niepodległości czy Rondzie ONZ.

Nawet drobne działania, takie jak zwiększenie dostępności ogródków gastronomicznych na Placu Zbawiciela przyczyniają się zwiększenia się liczby osób przebywających na Placu. Od strony Planu B i Charlotte liczba przechodniów skoczyła w górę o 30%.

Budowa II linii metra na Pradze i Woli, rewitalizacja Pragi, zeszłoroczne rozszerzenie strefy płatnego parkowania – te strategie przyczyniły się do poprawy atrakcyjności centralnych dzielnic miejskich i zwiększenia się w nich liczby pieszych.

Nowe inwestycje deweloperskie zmieniają ruch pieszy w Warszawie

Napływ nowej ludności związany z inwestycjami deweloperskimi również miały znaczenie w poprawie ruchu pieszego. Możemy to zaobserwować w okolicy Portu Praskiego (wzrost o 30%), Bohemy przy Szwedzkiej (o 15%), Browarów Warszawskich (o 23%) czy w Miasteczku Wilanów (o 10-30%).

Z nieznanych nam przyczyn w niektórych lokalizacjach aktywność pieszych znacznie zmalała:

 • przy ulicach Kasprowicza i Reymonta (Bielany) - o ok. 25%,
 • przy ul. Bartyckiej - o ok. 15%,
 • przy skrzyżowaniu Grójeckiej z Dickensa - o 10%,
 • na Bródnie przy Rembielińskiej i Bolesławickiej - o 10%,
 • przy Kinowej na Grochowie - o 30%.

 

Okresy badane: 1.06-1.09.2020 i 1.06-1.09.2021. Próba: łącznie 90 mln zdjęć

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

W 2020 większość warszawiaków wyjechała na początku sierpnia, o czym pisaliśmy w zeszłym roku, co mogło być związane z bonem turystycznym. W 2021 ruch pieszy w wakacje był bardziej wyrównany, a jego zmienność powodowana była np. opadami na początku i w drugiej połowie sierpnia.

Źródło: meteo.waw.pl

Dane o ruchu pieszym zbierane przez CitiesAI pozwalają na ocenę, które miejsca bardziej przyciągają ludzi i czy warto tam otwierać nowe lokalizacje sklepów, a które borykają się z kłopotami. Co również istotne, umożliwiamy zaobserwowanie, jakie lokalizacje wybierają piesi w zależności od różnych okresów w czasie pandemii COVID-19. Natomiast dla administracji publicznej cenne mogą być insighty, że ich działania mają bezpośredni wpływ na nawyki transportowe warszawiaków.

Discover how our data and algorithms can boost your business and advertising

See More

Latest news