Wojna w Ukrainie, koniec obostrzeń, zmiany cen paliw - jak to wpłynęło na ruch w stolicy?

  • News
  • | April 28th, 2022
image

 

Wybuch wojny w Ukrainie, przybywająca do Polski ogromna liczba uchodźców, idące w górę ceny paliwa, a także zbliżająca się wiosna i rosnące temperatury powietrza – to wszystko działo się w pierwszym kwartale 2022 roku. Jak wpłynęło to na ruch pieszy i samochodowy? O ile wzrosła liczba pieszych w Warszawie po przyjeździe ukraińskiej ludności? Czy znaczenie miała nadchodząca wiosna i wzrost temperatur? Czy ruch przy przystankach komunikacji miejskiej wrócił do poziomu sprzed pandemii?

Marzec inny niż poprzednie

Marzec 2022 roku był inny niż te w poprzednich latach. Miesiąc ten okazał się rekordowy pod względem liczby pieszych. Można powiedzieć, że to jeden z pierwszych miesięcy od dwóch lat, kiedy zniesiono niemal wszystkie pandemiczne obostrzenia. Jednak wydaje się, że największy wpływ na poziom ruchu miał przede wszystkim tłum uciekających przed wojną ludzi. Jak informuje stołeczny ratusz, liczba mieszkańców Warszawy wzrosła od początku inwazji o 17% (informacja z 17 marca 2022 roku). Ciężko więc ten rok porównywać do poprzednich, kiedy to w 2020 roku wybuchła pandemia i nastąpił gwałtowny spadek liczby pieszych, natomiast w 2021 trwał okres ograniczeń pandemicznych.

Źródło: Dane CitiesAI - 15 mln zdjęć miesięcznie

 

Napływ uchodźców z Ukrainy a rekordowy wzrost liczby pieszych w Warszawie

W okolicach 15 lutego, tuż przed atakiem na Ukrainę, na warszawskich ulicach pojawiło się więcej pieszych, do czego mogły się przyczynić coraz to cieplejsze dni. Jednak największy wzrost rozpoczął się wraz z wybuchem wojny, kiedy to do Polski każdego dnia przyjeżdżały dziesiątki, a momentami nawet setki tysięcy osób. Sama Warszawa odczuła dynamicznie zwiększający się przypływ ludzi. Według naszych danych, porównując okres 1.01-24.02.2022 oraz 24.02-31.03.2022, w Warszawie nastąpiło rekordowe zwiększenie liczby ludzi na chodnikach o 41%.

Źródło: Dane CitiesAI - 15 mln zdjęć dziennie i Straż Graniczna

 

Początek marca przyniósł warszawiakom nieco niższe temperatury powietrza, jednak nie odnotowaliśmy z tego powodu spowolnienia wzrostu liczby pieszych. Może to dowodzić, że właśnie migracja ludzi z Ukrainy najbardziej przyczyniła się do tak dynamicznego przyrostu.

Źródło: Dane CitiesAI - 15 mln zdjęć miesięcznie oraz DarkSky (dane pogodowe)

 

Okolice Konsulatu Ukrainy, PGE Narodowego oraz Torwaru ze wzrostem ponad 100%!

W CitiesAI przeanalizowaliśmy dokładnie również okolice punktów świadczących pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Według naszych danych rekordowy wzrost liczby pieszych (194%) osiągnął Konsulat Ambasady Ukrainy w porównaniu z okresem sprzed 24 lutego. PGE Narodowy, gdzie został utworzony punkt nadawania numerów PESEL, uzyskał drugi wynik na poziomie 151%. Równie wysoki przyrost zaobserwowaliśmy w okolicach COS Torwar - tam obywatele Ukrainy mogli otrzymać pomoc w postaci jedzenia czy noclegu. Najbardziej zwiększyła się jednak bezwzględna liczba osób w okolicy dworców Warszawa Centralna i Warszawa Zachodnia.

Źródło: Dane CitiesAI - 15 mln zdjęć miesięcznie

 

Ruch przy Konsulacie Ambasady Ukrainy z największym wzrostem w 3 tygodniu po ataku na Ukrainę

Przyjrzeliśmy się bliżej sytuacji na ul. Malczewskiego, gdzie znajduje się Konsulat Ambasady Ukrainy. Odnotowaliśmy tam największy wzrost pieszych wśród analizowanych przez nas punktów przeznaczonych do pomocy obywatelom Ukrainy. Według danych CitiesAI, gwałtowny wzrost można było zauważyć od 28 lutego. Kulminacja natomiast nastąpiła w trzecim tygodniu wojny, tj. 14.03-20.03.2022. Po tym tygodniu sytuacja powoli zaczęła się normować, a na początku kwietnia niemalże wróciła do poziomu sprzed wybuchu wojny.

Źródło: Dane CitiesAI - 8600 zdjęć dziennie z ulicy Malczewskiego

Ruch na biurowym Służewcu wciąż nie wrócił do poziomu z początku 2020 roku

Oprócz wybuchu wojny w pierwszym kwartale 2022 roku obserwowaliśmy również stopniowe znoszenie obostrzeń pandemicznych. Według danych CitiesAI, porównując rok 2020 do 2022 w okresie od 1.01 do 12.03 w wielu miejscach Warszawy widać powrót, a miejscami nawet zwiększenie poziomu ruchu pieszego. Taką tendencję zauważamy przede wszystkim w okolicach Służewa, Ursynowa, Gocławia i Grochowa Południowego, a także Żoliborza Artystycznego. Może być to spowodowane oddaniem w tych miejscach w 2021 roku wielu nowych osiedli mieszkaniowych. W Warszawie są też miejsca, gdzie niestety ruch nie wrócił do przedpandemicznej normalności. Taką sytuację zauważamy przede wszystkim w osiedlach biurowych – ul. Domaniewska, Marynarska, gdzie spadek dalej wynosi od 5 aż do 50%. Prawdopodobnie warszawiacy nie wrócili jeszcze w pełni do pracy stacjonarnej.

Źródło: Dane CitiesAI -15 mln zdjęć miesięcznie

 

Według warszawskich danych pod koniec 2021 roku do komunikacji miejskiej powróciło 80% osób w porównaniu z końcem 2019 roku, czyli okresu przed pandemią. Zbadaliśmy więc rozkład ludzi w okolicach przystanków i wejść do metra porównując dwa okresy: styczeń, luty 2020 oraz te same miesiące 2022 roku. Według danych o ruchu pieszym CitiesAI, jedynie okolice przystanków autobusowych notują spadek na poziomie 12% w porównaniu do początku 2020 roku. Przy przystankach tramwajowych, kolejowych, a także w okolicach wejść do metra (nie biorąc pod uwagę stacji otwartych w 2020 roku) obserwujemy różnice jedynie na poziomie 1-2%. Oznacza to, że najprawdopodobniej warszawska komunikacja miejska powoli wraca do poziomu sprzed wybuchu pandemii zwłaszcza w kontekście transportu szynowego.

Źródło: Dane CitiesAI - 15 mln zdjęć miesięcznie

Wzrosty cen paliwa nie mają wpływu na ruch samochodowy

Gwałtowny wzrost ceny paliwa to kolejne istotne zdarzenie, które miało miejsce w pierwszym kwartale 2022 roku. Spróbowaliśmy więc sprawdzić korelację pomiędzy ceną paliwa a ruchem samochodowym. Okazuje się, że mimo wysokich cen paliwa nie odnotowaliśmy z tego powodu żadnych znaczących zmian w liczbie samochodów na ulicach Warszawy.

Źródło: Dane CitiesAI - 15 mln zdjęć miesięcznie oraz LOTOS

Wydarzenia w kraju i na świecie a zmiany w życiu stolicy

Dane CitiesAI można wykorzystać w wielu różnych aspektach. Jedną z ich największych zalet jest to, że są one aktualizowane każdego dnia. Z tego też względu można mieć stały i bieżący podgląd tego, w jaki sposób zmiany zachodzące w kraju lub na świecie wpływają na warszawiaków oraz ludzi przyjeżdżających do Warszawy. Dzięki naszym danym zarówno sektor prywatny jak i administracja publiczna może szybciej reagować na zmieniający się ruch pieszych w stolicy.

Discover how our data and algorithms can boost your business and advertising

See More

Latest news