Warszawa świąteczną reklamą stoi

  • News
  • | December 16th, 2020
image

 

Niemal 700 warszawskich billboardów ze świątecznymi reklamami 30 marek – to bilans outdoorowych kampanii reklamowych z pierwszej połowy grudnia. Czy przełożyły się na sprzedaż produktów? Zależy od liczby pieszych i kierowców, którzy je zobaczyli. Już za tydzień święta, więc specjalnie dla Was przygotowaliśmy świąteczną dawkę wniosków z analityki w przestrzeni miejskiej.

Świątecznego ducha czuć po billboardach

Przeanalizowaliśmy 2000 najpopularniejszych nośników wielkoformatowych w mieście. Na ponad jednej trzeciej z nich (679), algorytmy Cities AI zidentyfikowały elementy graficzne oraz teksty w świątecznym klimacie.

Rysunek 1: Lokalizacje billboardów monitorowanych przez CitiesAI z reklamą świąteczną oraz pozostałych. Źródło: CitiesAI - 7 mln zdjęć z okresu 1.12-14.12.2020

Bombki, prezenty, choinki i inne atrybuty Bożego Narodzenia zostały wyeksponowane na reklamach firm telco, retail, a także marek centrów handlowych i outletów. Obok nich o widoczność zadbało Miasto Stołeczne Warszawa, informując o nowej kampanii społecznej pod hasłem „Warszawska Wigilia z dostawą”.

 

10 najbardziej „świątecznych” marek

Jedna trzecia świątecznych reklam promuje sieć RTV Euro AGD, której kreacje zostały umieszczone na 221 billboardach. Na kolejnych miejscach uplasowały się Play i Plus (odpowiednio 84 i 75 nośników). Dalej – T-Mobile, Tyskie, Bricoman, Miasto Stołeczne Warszawa, Elektrownia Powiśle, Pepsi i Apart.

Rysunek 2: Źródło: CitiesAI - 7 mln zdjęć z okresu 1.12-14.12.2020

Kiedy mniej reklamy znaczy więcej?

Okazuje się jednak, że wykorzystanie świątecznej aury nie jest wystarczające. Najważniejsza jest odpowiednia lokalizacja billboardu. Nasze dane pokazują, w których miejscach w Warszawie jest największy ruch pieszy i samochodowy. Co z nich wynika?

Okazuje się, że najatrakcyjniejsze lokalizacje nie należą ani do RTV Euro AGD, ani do Play, które wykupiły najwięcej nośników, ale do Plusa. A to za sprawą popularnych skrzyżowań, przy których firma zainwestowała w billboardy – Wałbrzyskiej i Puławskiej (Zdjęcie 1), Wrocławskiej i Powstańców Śląskich oraz Ronda Dmowskiego.

Zdjęcie 1: Zdjęcie CitiesAI ze skrzyżowania Wałbrzyskiej i Puławskiej, gdzie jest jeden z najwyższych ruchów pieszych i samochodowych. Na zdjęciu również świąteczna reklama Plusa.

Apart i Elektrownia Powiśle tam, gdzie najwięcej pieszych

Z kolei w okolicy reklam firmy Apart oraz Elektrowni Powiśle średnio przechodzi najwięcej ludzi. W przypadku firmy jubilerskiej spory ruch można wytłumaczyć tym, że na świąteczną kampanię wybrała ona takie prestiżowe lokalizacje, jak Rondo Dmowskiego (Zdjęcie 2), CH Smyk czy Plac Zawiszy. Elektrownia Powiśle promuje się natomiast głównie na Powiślu w okolicach swojej galerii.

Rysunek 3: Lokalizacje billboardów z reklamami Apart, Elektrowni Powiśle, RTV Euro AGD. Źródło: CitiesAI - 7 mln zdjęć z okresu 1.12-14.12.2020

Zdjęcia 2: Zdjęcie CitiesAI z Ronda Dmowskiego, gdzie jest jeden z najwyższych ruchów pieszych i samochodowych. Na zdjęciu również świąteczna reklama Apartu.

Kierowcy na celowniku RTV Euro AGD i Bricoman

Inną strategię niż Apart i Elektrownia Powiśle przyjęło RTV Euro AGD. Reklamy świąteczne tej firmy trafiają przede wszystkim do kierowców. Na mapie powyżej widzimy, że billboardy wynajęte przez sieć sklepów z elektroniką zdominowały m.in. ciąg ulic Łopuszańskiej i Hynka, Wisłostradę, al. Prymasa Tysiąclecia i al. Jerozolimskie.

Z kolei w okolicach reklam Bricoman przejeżdża bardzo dużo samochodów – najwięcej w porównaniu ze wszystkimi analizowanymi reklamami. Co ciekawe, francuska sieć hurtowni budowlanych lokuje kampanię bożonarodzeniową w promieniu 5 km od swoich sklepów.

Rysunek 4: Lokalizacje billboardów z reklamą Bricoman wraz z wyszczególnieniem lokalizacji sklepów sieci. Źródło: CitiesAI - 7 mln zdjęć z okresu 1.12-14.12.2020.

Kto da więcej?

Jeśli zsumujemy liczbę kontaktów, które wygenerowały analizowane kampanie, to okazuje się, że najbardziej widoczną reklamę outdoorową mają przedstawiciele branży retail – m.in. RTV Euro AGD, Elektrownia Powiśle i Apart. Razem odpowiadają za ponad 56 proc. wszystkich osób, które w pierwszej połowie grudnia miały styczność z reklamą świąteczną w Warszawie.

Dalej plasują się operatorzy komórkowi (28,2 proc.) i produkty z sektora FMCG, takie jak Pepsi, Tyskie, Ferrero Rocher czy Kinder (10,2 proc.).

Rysunek 5: Źródło: CitiesAI - 7 mln zdjęć z okresu 1.12-14.12.2020.

500 tys. zdjęć pojazdów, ludzi, billboardów, plakatów dziennie – skąd mamy takie dane?

Proces zbierania danych zaczyna się od współpracujących z nami kierowców – taksówkarzy i dostawców. Na przedniej szybie auta montują aplikację, która robi zdjęcia ulicy i chodnika średnio co 5 sekund. Zdjęcia są na bieżąco przesyłane do nas. Przy pomocy sieci neuronowych, które są „wyszkolone” na bazie zdjęć treningowych, rozpoznawane są obiekty na zdjęciu: pojazdy, ludzie, billboardy, plakaty etc. Każde zdjęcie ma swoją lokalizację z GPS telefonu, a także szereg innych danych pochodzących np. z akcelerometrów. To pozwala precyzyjnie obliczyć odległości obiektów i ludzi, a także ich pozycje w stosunku do innych osób czy przedmiotów. Dziennie gromadzimy, przetwarzamy i analizujemy ok. 500 tys. zdjęć z całej Warszawy.

Discover how our data and algorithms can boost your business and advertising

See More

Latest news