Plakaty z sercem zdominowały Warszawę. Jest ich dwa razy więcej niż reklam znanych operatorów komórkowych

  • News
  • | March 16th, 2021
image

 

Ponad 300 billboardów w całym mieście, 13 proc. udziału w rynku i dotarcie na poziomie prawie 100 mln kontaktów z plakatami – to bilans kampanii społecznej pro-life w Warszawie, którą od grudnia realizuje Fundacja Nasze Dzieci – Edukacja, Zdrowie, Wiara na nośnikach reklamy zewnętrznej. Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji wiemy, gdzie dokładnie znajdują się billboardy, co prezentują oraz ile ich jest. Nasza technologia, nasza flota aut, nieustannie fotografuje ulice Warszawy i okolic pozwalając rozróżniać, nie tylko pieszych i auta, ale również kampanie reklamowe - co umożliwiło nam przykładowo przyjrzeć się tej kampanii. 

Temat aborcji w Polsce budzi skrajne emocje. Pod koniec ubiegłego roku za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego i Strajku Kobiet opinia publiczna znowu się rozdzieliła w tej kwestii. Obie strony przekonywały do swoich racji nie tylko w telewizji i sieci, ale także za pośrednictwem reklamy zewnętrznej. Przez blisko cztery miesiące w okresie od grudnia 2020 r. do marca 2021 r. przyglądaliśmy się rosnącemu zasięgowi kampanii społecznej realizowanej przez Fundację „Nasze Dzieci” na terenie Warszawy i okolic.

Zdjęcie prezentuje przykładową kreację z kampanii Fundacji „Nasze Dzieci” wykonane przez pojazd CitiesAI i wykrytym billboardem przez sztuczną inteligencję.

W grudniu prawie 50 billboardów z sercem

Pierwsze nośniki z sercem zidentyfikowaliśmy 7 grudnia 2020 r. przy ul. Puławskiej na wysokości Leroy Merlin w Piasecznie. W całym zarejestrowaliśmy 49 ekspozycji takich kreacji, co daje blisko 2 procent z wszystkich monitorowanych przez nas billboardów. Wśród nich można było również dostrzec inne, dotyczące tej samej kampanii z napisem „Mam 5 miesięcy". Szacujemy, że w grudniu mieszkańcy Warszawy zobaczyli kampanię prawie 4 mln razy.

Wszystkie lokalizacje nośników z kampanią realizowaną przez Fundację „Nasze Dzieci” w lutym i pierwszej połowie marca na terenie Warszawy

Ekspansja billboardowa i 123 nowe lokalizacje

W nowym roku do plakatów z robiącym furorę wizerunkiem serca doszły kolejne jego wariacje, w tym jedna z napisem „Hospicja perinatalne”. Liczba wykupionych nośników zwiększała się, w styczniu zarejestrowaliśmy kolejne 123 nowe lokalizacje. W naszej monitorowanej bazie te 172 billboardy stanowiły już ponad 7 proc. stołecznego rynku wielkopowierzchniowej reklamy zewnętrznej, które w styczniu „wygenerowały” aż 49 mln kontaktów z przechodniami i kierowcami.

Zdjęcia prezentują przykładowe kreacje z kampanii Fundacji „Nasze Dzieci” zaprezentowane na warszawskich nośnikach zewnętrznych

1/7 rynku reklamy i 100 mln odbiorców dla kampanii pro-life

Dwa miesiące po starcie kampania Fundacji „Nasze Dzieci” trwała w najlepsze. Od początku grudnia do 8 marca Fundacja wydzierżawiła w Warszawie i okolicach ponad 310 billboardów. Dzięki temu jej obecność zwiększyła się prawie dwukrotnie – do 13 proc. wśród wszystkich 2355 nośników z bazy zarejestrowanych przez CitiesAI nośników w okolicach Warszawy. Jak pokazuje nasza analiza, na przestrzeni lutego i pierwszej połowy marca przeszło 92,5 mln razy przechodnie i kierowcy zwrócili uwagę na kampanię pro-life.

Luty przyniósł też kilka zmian graficznych. Plakaty z napisem „Mam 5 miesięcy” zostały zastąpione kreacjami „Jestem zależny – ufam Tobie”. Z kolei w marcu nasze algorytmy wykryły po raz pierwszy billboardy ze zdjęciami stop i tekstem: „Mam 11 tygodni”. Zaraz potem pojawiły się wizerunki serca i słowo „Życie” napisane w różnych językach świata.
 

Zdjęcia prezentują przykładowe kreacje z kampanii Fundacji „Nasze Dzieci” zaprezentowane na warszawskich nośnikach zewnętrznych

Fundacja przegoniła Play i Plusa

Zarówno w lutym, jak i w marcu analizowana kampania należała do najbardziej zasięgowych reklam na warszawskich ulicach. Pod względem powierzchni outdoor przegoniła ona akcje marketingowe gigantów telekomunikacyjnych – firm Play oraz Plus, których reprezentacja w stolicy była prawie dwa razy mniejsza (odpowiednio ok. 165 i 145 billboardów z naszej bazy).

Jak obserwujemy, kampania społeczna wokół kwestii aborcji cały czas się rozkręca. Już w lutym rozpoczęła się kolejna jej odsłona pt. „Kochajcie się, mamo i tato”. Nasza technologia pozwala na ciągły monitoring reklamy zewnętrznej. Dlatego w kolejnych miesiącach przedstawimy najnowsze dane na temat ruchu pieszego i samochodowego generowanego wokół plakatów pro-life.

Źródło: opracowane własne na podstawie danych CitiesAI

500 tys. zdjęć pojazdów, ludzi, billboardów dziennie– skąd te dane?

Proces zbierania danych zaczyna się od współpracujących z nami kierowców – taksówkarzy i dostawców. Na przedniej szybie auta montują smartfon z aplikacją, która robi zdjęcia ulicy i chodnika średnio co 2 sekundy. Zdjęcia są na bieżąco przesyłane do nas. Przy pomocy sieci neuronowych, które są „wyszkolone” na bazie zdjęć treningowych, rozpoznawane są obiekty na zdjęciu: pojazdy, ludzie, billboardy etc. Każde zdjęcie ma swoją lokalizację z GPS telefonu, a także szereg innych danych pochodzących np. z akcelerometrów. To pozwala precyzyjnie obliczyć odległości obiektów i ludzi, a także ich pozycje w stosunku do innych osób czy przedmiotów. Dziennie gromadzimy, przetwarzamy i analizujemy ok. 500 tys. zdjęć z całej Warszawy.

 

 

Discover how our data and algorithms can boost your business and advertising

See More

Latest news