Okres przedświąteczny w stolicy - jakie zmiany przyniósł w ruchu pieszych?

  • People Flow
  • | January 12th, 2022
image

 

Warszawskie ulice pod koniec 2020 świeciły pustkami, do czego przyczyniły się liczne ograniczenia w ramach ówczesnego lockdownu. Według danych CitiesAI, okres przedświąteczny 2021 był zdecydowanie inny. W całej Warszawie, a szczególnie w bardziej turystycznych częściach stolicy, piesi znacznie chętniej pojawiali się na ulicach. Te optymistyczne dane sugerują powolny powrót turystów do stolicy i większą szansę na zainteresowanie ich swoimi usługami przy okazji przyszłych świąt. Gdzie dokładnie umieścić reklamy świąteczne, aby dotarły do jak największej liczby osób? W jaki sposób rozlokować stoiska z ozdobami i prezentami? Czy iluminacje świąteczne rzeczywiście przyciągają turystów?

Okres przedświąteczny 2021 vs. 2020

Na podstawie 10 milionów zdjęć z całej Warszawy wiemy, że w godzinach 10-21 w okresie od 1 listopada do 24 grudnia 2021 roku ruch w stolicy wzrósł o 30% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Co istotne, turystyczne części Warszawy charakteryzują się jeszcze większą zmianą. Dane wyliczone na podstawie 12 tysięcy zdjęć wykonanych przy ul. Nowy Świat i ul. Krakowskie Przedmieście wskazują, że we wspomnianym okresie w dni robocze liczba osób wzrosła aż o 106%! Na pewno do tak pozytywnego wyniku przyczyniły się znacznie łagodniejsze restrykcje niż w 2020 roku.

Przeanalizowaliśmy dokładnie, gdzie w okresie przedświątecznym 2021 przebywało najwięcej osób oraz jak zmieniły się te dane w porównaniu z rokiem poprzednim. Do analizy wybraliśmy:

  • domy i ulice handlowe (Dom towarowy Bracia Jabłkowscy, Domy Towarowe Wars Sawa Junior, Mokotowska),
  • galerie handlowe (Elektrownia Powiśle, Blue City, KEN Center, Galeria Mokotów, Galeria Młociny, Sadyba Best Mall, Westfield Arkadia, Galeria Wileńska, Złote Tarasy),
  • lodowiska (Centrum Praskie Koneser, Figlowisko, Moczydło, OSiR Targówek, PKiN, Ratusz Wola, Torwar),
  • lokalizacje zimowych iluminacji (Stare Miasto, Multimedialny Park Fontann, Łazienki Królewskie).

W których miejscach w stolicy warszawiacy najchętniej spędzali okres przedświąteczny?

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

W grudniu wzrost liczby pieszych widać przede wszystkim wokół punktów handlowych (Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy, Galerii KEN Center, Galerii Mokotów, Galerii Młociny, Galerii Sadyba Best Mall, Galerii Złote Tarasy). Jednak wieczorami (w godzinach 17-21) to Stare Miasto przyciągało największe tłumy. Wzrost, jaki odnotowaliśmy w tych godzinach na ulicach Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, wyniósł 73%! Najprawdopodobniej przyczyniło się do tego uruchomienie 4 grudnia (podobnie jak w poprzednich latach) iluminacji świątecznych, dzięki czemu Stare Miasto rozbłysło tysiącami światełek. Świąteczne iluminacje rozświetliły również Łazienki Królewskie i Multimedialny Park Fontann, gdzie również podczas grudniowych wieczorów można było napotkać więcej warszawiaków i turystów.

Iluminacje świetlne bez wątpienia zachęciły do odwiedzenia Starego Miasta, Łazienek Królewskich oraz Multimedialnego Parku Fontann

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Od połowy listopada krótsze dni wraz z malejącymi temperaturami powietrza coraz bardziej zniechęcały pieszych do spacerów w okolicach zimowych atrakcji (tzn. Starego Miasta, Multimedialnego Parku Fontann oraz Łazienek Królewskich). Ruch pieszy osiągnął najniższy poziom na samym początku grudnia, gdy Uniwersytet Warszawski, którego główna siedziba znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście, ogłosił przeniesienie zajęć do trybu zdalnego. W pobliżu kampusu UW w godzinach 10-21 obserwowaliśmy spadek ilości pieszych o niemal 20%. Ten spadek widać również na załączonej mapie Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu. Jednak wraz z uruchomieniem iluminacji świetlnych w okolicach mikołajek zaobserwowaliśmy ponowny wzrost liczby przechodniów.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Iluminacje świąteczne a lockdown 2020 – czy mimo wszystko przyciągnęły warszawiaków i turystów?

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Okres świąteczny w 2020 roku był czasem trwającej pandemii i lockdownu. Uczelnie prowadziły naukę zdalną, a ulice stolicy opustoszały. Mimo obostrzeń w grudniu ubiegłego roku, okolice warszawskich iluminacji świetlnych charakteryzowały się znacznym zainteresowaniem - po godzinie 16 zaobserwowaliśmy wzrost liczby pieszych o 78%. Natomiast w roku 2021 wynosił on 73%. Można z tego wyciągnąć tylko jeden wniosek: niezależnie od sytuacji świąteczne iluminacje przyciągają tłumy.

Nie tylko zimowe atrakcje przyciągnęły większe zainteresowanie w grudniu 2021

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Zakupy spożywcze przed świętami, kupno prezentów oraz innych niezbędnych rzeczy przyczyniły się do porównywalnego do atrakcji zimowych zainteresowania galeriami handlowymi - zaobserwowaliśmy wzrost na poziomie 10%. W grudniu natomiast zanotowano mniej osób w okolicach lodowisk. Być może w świątecznym pośpiechu nie było czasu na rozrywkę, a warszawiacy skupili się głównie na organizacji wigilijnej kolacji.

Jakie znaczenie dla Twojego biznesu mają dane o ruchu pieszym w czasie przed świętami?

Dane o przepływie ludzi w stolicy pozwalają na dokładną ocenę, które miejsca w tym okresie przyciągają największą liczbę osób. Mają istotne znaczenie przede wszystkim podczas wyznaczania miejsc dla reklam czy billboardów świątecznych. Dane CitiesAI mogą być wsparciem również podczas wyboru lokalizacji dla okazjonalnych stoisk z przedmiotami bożonarodzeniowymi czy prezentami. Wiedza na ten temat może mieć decydujący wpływ na ilość odbiorców umieszczanych reklam, a także pozwoli zwiększyć poziom dochodu z punktów sprzedaży.

Discover how our data and algorithms can boost your business and advertising

See More

Latest news