Odmienione Rondo Dmowskiego – jak zmienił się ruch pieszy i rowerowy dzięki modernizacji?

  • News
  • | July 14th, 2022
image

Żródło: https://zdm.waw.pl/aktualnosci/historyczna-zmiana-na-rondzie-dmowskiego-zielona-i-z-zebrami/

Warszawa nie zwalnia tempa i w połowie maja oddała kolejną dużą inwestycję w centrum miasta. Modernizacja na rondzie Dmowskiego obejmowała wyznaczenie naziemnych przejść dla pieszych oraz ścieżek rowerowych, przebudowę przystanków tramwajowych i nasadzenie dodatkowej zieleni. Jaki miało to wpływ na ruch pieszy? Czy lokale w okolicy mogą liczyć na więcej przechodniów? Postanowiliśmy to sprawdzić w poniższej analizie.

Nowe rondo Dmowskiego

Zmiany odczuwalne najbardziej przez pieszych to wyznaczenie czterech naziemnych przejść z azylami między jezdniami:

  • przez ul. Marszałkowską po północnej stronie, przy ul. Widok, wraz z przejazdem rowerowym;
  • przez Aleje Jerozolimskie po zachodniej stronie, na wysokości ul. Poznańskiej, również z przejazdem rowerowym;
  • przez ul. Marszałkowską po południowej stronie, na wysokości ul. Nowogrodzkiej, z kolejnym przejazdem rowerowym;
  • przez Aleje Jerozolimskie po wschodniej stronie, na wysokości ul. Parkingowej.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/czas-na-nowe-rondo-dmowskiego-prace-rusza-juz-po-weekendzie

Przeanalizowaliśmy okres obejmujący daty od 13 maja, czyli dnia, w którym oddano do użytku przejścia naziemne, do 21 czerwca. Zakres ten porównaliśmy dla trzech lat – 2020, 2021 i 2022.

Należy pamiętać, że jest to czas, w którym mieliśmy do czynienia z dwoma poważnymi wahaniami, jeśli chodzi o ruch pieszy w Warszawie. Pierwszym z nich była pandemia, która początkowo ograniczyła ilość osób na ulicach, a po zdjęciu obostrzeń ruch wrócił do normy. Druga zaś to wojna w Ukrainie, która spowodowała napływ uchodźców do stolicy. Czy w takim razie zmiany ruchu na rondzie Dmowskiego nie są powiązane z tymi czynnikami? Również to wzięliśmy pod uwagę.

Zmiany ruchu w Śródmieściu a oddanie ronda Dmowskiego

W pierwszej kolejności sprawdziliśmy, jak ruch zmienił się w analizowanych okresach na Rondzie Dmowskiego i w całym Śródmieściu.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Na wykresie przedstawiono średni ruch pieszy na godzinę w analizowanych okresach. W Śródmieściu liczba pieszych na ulicach wzrosła o około 90% względem 2020 roku oraz 70% względem 2021. Z kolei na rondzie Dmowskiego ruch pieszy w 2022 roku jest o 140% większy niż w roku 2020 i o prawie 100% większy niż w roku 2021. To pokazuje, że wzrost ruchu na rondzie jest większy niż w całym Śródmieściu, na co najprawdopodobniej miała wpływ przebudowa.

Sprawdziliśmy również, jak zmienił się ruch na rondzie po oddaniu inwestycji w porównaniu z okresem, kiedy obserwowaliśmy największy przyrost przyjezdnych z Ukrainy. Jak można zauważyć na poniższych mapach liczba przechodniów po otwarciu przejść naziemnych zwiększyła się o 30% w porównaniu z okresem od marca do początku maja.

 

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Zmiana ruchu pieszego w zależności od dni tygodnia

W podziale na dni tygodnia widać, że względem roku 2020 ruch pieszy wzrósł o ponad 100% we wszystkie dni tygodnia, a w niedzielę nawet ponad 200%. W 2020 byliśmy po pierwszym lockdownie i ilość osób na ulicach może być zaniżona. Jednak względem roku 2021 wzrost ruchu pieszego jest również znaczący. W czwartki, piątki i soboty pieszych na ulicach było o ponad 100% więcej. W pozostałe dni ruch podniósł się o 80-90%.

 

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Rozkład godzinowy ruchu pieszego przed i po remoncie

Jak w takim razie ruch zmienił się pod względem rozkładu godzinowego? Widać, że w szczycie porannym liczba pieszych wzrasta do godziny 7 notując około 300 pieszych w latach 2020-2021 i ponad 600 obecnie. Do godziny 10 ruch nieznacznie spada, by następnie w godzinach 16-17 nastąpił szczyt popołudniowy, który obecnie wynosi ponad 800 przechodniów na godzinę. Szczyt ten względem lat poprzednich przesunął się do godziny 17, gdzie w 2020 i 2021 roku obserwowany był już znaczący spadek ruchu pieszego. Po godzinie 20 ruch w centrum zaczyna intensywnie maleć.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Jak zmienił się ruch rowerowy?

Naziemne przejścia dla pieszych to nie tylko udogodnienie dla przechodniów, ale również ogromne ułatwienie dla rowerzystów. Sprawdziliśmy, jak zmienił się udział rowerzystów w ruchu niezmotoryzowanym w okresie 13.05-13.06.2022 w stosunku do 01.03-01.05.2022. Jak pokazują nasze pomiary ogólny udział ruchu rowerowego w transporcie niezmotoryzowanym na rondzie Dmowskiego jak i w całym Śródmieściu w ciągu tego okresu wzrósł o połowę. Ponieważ wzrost udziału jest mniejszy niż w Śródmieściu można wyciągnąć wnioski, że minęło zbyt mało czasu, by rondo Dmowskiego stało się popularnym szlakiem komunikacyjnym dla rowerzystów.

Źródło: 33200 zdjęć CitiesAI z okresu 1.03-13.06.2022

Patrząc bardziej szczegółowo na poszczególne fragmenty ulic na samym rondzie zaobserwowano jeszcze większe przyrosty rowerzystów. Szczególnie widać je od strony północno - zachodniej wzdłuż ul. Marszałkowskiej oraz od strony południowo-wschodniej od strony hotelu Novotel. Na ul. Nowogrodzkiej, która prowadzi do nowego przejścia ruch wzrósł ponad dwukrotnie. Znaczący wzrost obserwuje się również na ulicy Poznańskiej co może sygnalizować, że rowerzyści chętnie korzystają z nowej ścieżki dookoła przysłowiowej „Patelni”. Niewielki przyrost ruchu (do 25%) zaobserwowano od strony północno-wschodniej Al. Jerozolimskiej. Może wynikać to z tego, że rowerzyści wybierają obecnie częściej ul. Widok, która prowadzi bezpośrednio do przejścia dla pieszych i jest lepiej przystosowana do jazdy dla rowerzystów.

Źródło: 33200 zdjęć CitiesAI z okresu 1.03-13.06.2022

Podsumowanie

Jak przedstawia powyższa analiza, przebudowa w centrum Warszawy miała wpływ na wzrost ruchu pieszego w tej okolicy. Dzięki naszym danym widać, jak wiele osób dziennie pokonuje to skrzyżowanie, a przecież część pieszych wciąż korzysta z przejść podziemnych. To pokazuje, jak ważna była ta inwestycja dla mieszkańców i jak duże grono odbiorców z niej korzysta. Dzięki tym zmianom osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy czy opiekunowie z maluchami w wózkach mogą w sposób wygodny i bezpieczny przedostać się na drugą stronę jezdni. Przebudowa ronda okazała się również dużym udogodnieniem dla rowerzystów, których udział w ruchu na tym obszarze wzrósł miejscami ponad dwukrotnie.

Poza poprawą dostępności pieszej ronda Dmowskiego na przebudowie skorzystają również okoliczne sklepy, które ma szanse odwiedzić większa liczba przechodniów. Dodatkowo dzięki naszym analizom dostępnym na mapapieszych.pl właściciele mogą sprawdzić, jak wygląda obecnie ruch pieszy przed ich lokalem w rozkładzie godzinowym czy tygodniowym i na tej podstawie dostosować godziny otwarcia swojego punktu.

 

Discover how our data and algorithms can boost your business and advertising

See More

Latest news