Mecze polskiej drużyny na Euro 2021 – jak wpływają na ruch w Warszawie?

  • News
  • | June 30th, 2021
image

Ludzie zdjęcie utworzone przez master1305 - pl.freepik.com

Podczas gdy TVP przerzuca się pomiarami oglądalności meczy Polaków z danymi Nielsen Audience Measurement, my dokonaliśmy pomiaru ruchu na chodnikach i ulicach Warszawy, gdyż właśnie ta informacja jest istotna z punktu widzenia wielu przedsiębiorców. Mecze polskiej drużyny na Euro 2021 rozgrywane były o godzinie 18 w poniedziałek 14.06 i środę 23.06, a także w sobotę 19.06 o 21. Zaobserwowaliśmy, że w ich trakcie Warszawa wyludniała się, ale tylko z pieszych. Ruch samochodowy zachowuje się bardziej niejednoznacznie.

Jak mecze wpłynęły na liczbę pieszych na ulicach Warszawy?

Zazwyczaj w okresie letnim, gdy dzień jest długi, wieczorami Warszawiacy licznie wychodzą na ulice. Zaobserwowaliśmy, że w czerwcu średnio między godziną 18 a 20 pieszych jest aż o 20% więcej w porównaniu z wcześniejszą częścią dnia (godz. 8-18). Wysoka temperatura i późne zachody Słońca sprzyjają spędzaniu wolnego czasu poza domem.

Średni stosunek pieszych wieczorem do reszty dnia oznaczyliśmy na wykresie zieloną linią. Na tej podstawie wyraźnie widzimy, że kilka dni w czerwcu charakteryzowało się mniejszą liczbą pieszych. Warszawiacy najbardziej ograniczyli wyjścia 23.06 (mecz ze Szwecją), 22.06 (wichura poprzedzona alertem RCB) oraz na równi 21.06 i 14.06 (mecz ze Słowacja).

Warto przyjrzeć się również, jak te zależności wyglądały w czasie poszczególnych meczy.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Jak wyglądał szczegółowo dzień meczu ze Słowacją?

Jako pierwszy rozgrywał się mecz Polska-Słowacja (14.06). W tym konkretnym dniu w godzinach meczu (oznaczone na zielono) na ulicach miasta było o 17% mniej osób niż w pozostałe dni miesiąca.[1]

 Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Według danych z portalu Wirtualne Media mecz ten oglądało 7,5 mln widzów (ok. 19,7% populacji). Jest to porównywalna ilość ze zbadanym przez nas spadkiem ruchu pieszego. Oznacza, że piesi mogą być dobrym estymatorem oglądalności ważnych wydarzeń. Widać również, że druga połowa przyniosła większą oglądalność niż pierwsza, co ma odbicie w zebranych przez nas danych na temat ruchu pieszego.

Źródło: wirtualnemedia.pl

W przypadku ruchu samochodowego ten nie spadł tak znacząco, jak ruch pieszy. Dopiero w drugiej połowie spadł o kilkanaście procent, natomiast po meczu znacznie wzrósł. To może sugerować, że część warszawiaków wracała z meczu ze strefy kibica lub od przyjaciół samochodem.

Źródło: opracowane na podstawie danych CitiesAI

Mecz Polska – Hiszpania a ruch pieszych

Mecz z Hiszpanią odbył się w sobotę 19.06.2021 w godzinach 21-23. Tego wieczoru na ulicach było średnio więcej pieszych niż w pozostałe czerwcowe weekendy, co może być zasługą bardzo ciepłego wieczoru, a także wydarzeń, które we wcześniejszej części dnia miały miejsce na ulicach Warszawy. Dodatkowo, przed samym meczem zaobserwowaliśmy zwiększoną liczbę pieszych.

Jednak porównując godziny 21-23 z godzinami 8-21 w dni weekendowe, to w trakcie meczu Polska-Hiszpania stosunek ten jest niższy o 21,5% niż w pozostałe weekendy w miesiącu czerwcu.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Wg portalu wirtualnemedia.pl średnio mecz Polaków z Hiszpanami oglądało 8,52 mln osób, co przekłada się na ok. 22,4% populacji Polski. Tutaj również zbieżność z naszymi danymi jest zaskakująca duża.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Ten konkretny wieczór charakteryzował się natomiast większym ruchem samochodowym niż podczas typowych weekendów czerwca. Trudno nam to jednoznacznie zinterpretować, ale wszystko na to wskazuje, że ciepły wieczór zwiększył mobilność samochodową warszawiaków.

Źródło: opracowane na podstawie danych CitiesAI

Odwrotny trend w trakcie meczu Polska – Szwecja

Ostatni z analizowanych meczy odbył się 23.06.2021. Ruch pieszych na czas meczu ze Szwecja spadł 35% w porównaniu z innymi dniami. Natomiast w przeciwieństwie do poprzednich meczy już na samym początku meczu ze Szwecją na ulicach było dużo mniej osób niż na końcówce rozgrywki.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Według danych wirtualnemedia.pl mecz średnio oglądało 8,42 mln widzów, co przekłada się na ok. 22,2% populacji. Tym razem nasze dane nie są tak zbieżne z wynikami panelu telewizyjnego. Może to wynikać z faktu, że w dniu pisania artykułu dysponujemy ok. 50% próbą z tego dnia, co objawia się również większą niepewnością tego danych za ten dzień. (duże odchylenie w okolicach 15-16).

Źródło: wirtualnemedia.pl

Na pierwszą połowę meczu zaobserwowaliśmy, że ruch samochodów ustał, jednak po około 45 minutach znacznie się wznowił. Możemy tylko przypuszczać, że wówczas załamani obrotem sytuacji warszawiacy wsiedli do samochodów i wrócili do domów - oczywiście nie mierzymy aż tak szczegółowo zachowań ludzi  J.

Źródło: opracowane na podstawie danych CitiesAI

Jakie znaczenie ma ruch pieszy w trakcie meczu?

Z powodu pandemii i związanych z nią obostrzeń Euro 2020 zostało przesunięte na 2021 rok. Tak duże rozgrywki sportowe zwykle przyciągają wielu widzów przed telewizory. W tym roku dodatkowo wysokie zainteresowanie mogło wiązać z długą przerwą od wydarzeń sportowych.

Jak zaobserwowaliśmy w naszych analizach, oglądalność meczów w znacznym stopniu przełożyła się na ruch pieszy w Warszawie. Można więc założyć, że zmiana w liczbie osób na ulicach wiąże się z ważnymi wydarzeniami. Wiedza o takiej zależności może być istotna dla niektórych przedsiębiorców – przykładowo w trakcie meczu czy innego wydarzenia zmniejszy się ruch pieszych obok sklepu, co przełoży się na obniżenie zysków w tym czasie. Te i podobne analizy od CitiesAI mogą pomóc kierownikom m.in. na ustalenie najbardziej opłacalnych godzin pracy i jednocześnie wpłynąć znacząco na dochód firmy.

 


[1] W celu porównania dni o różnym natężeniu ruchu pieszego wynikającego m.in. ze zmiennej pogody znormalizowano rozkłady i porównujemy tylko względne wartości w poszczególnych porach dnia

Discover how our data and algorithms can boost your business and advertising

See More

Latest news