Które centra handlowe preferują klienci i jak się w nich przemieszczają? My to sprawdziliśmy.

  • News
  • | October 13th, 2021
image

 

Skąd wziąć informacje o tym, co właściwie dzieje się w środku centrów handlowych, ilu potencjalnych klientów wchodzi do galerii oraz jak się w niej poruszają? Wraz z Proxi.Cloud przygotowaliśmy raport z pomiarów ruchu pieszego wewnątrz galerii handlowych. A na pierwszy ogień wzięliśmy pod lupę dwie warszawskie galerie handlowe: Galerię Mokotów i Galerię Młociny

Galeria Mokotów vs. Galeria Młociny

To przedstawiciele dwóch różnych pokoleń centrów handlowych: Galeria Mokotów powstała w roku 2000, gdy ten format dopiero się w Polsce pojawiał, natomiast Galeria Młociny powstała prawie 20 lat później na nasyconym rynku w Warszawie. Ta druga, aby podjąć konkurencję, prowadziła intensywną kampanię marketingową, jako pierwszy obiekt handlowy ściągnęła markę Primark do Polski.

W 2020 roku pandemia COVID-19 zmieniła sytuację o 180 stopni. Galerie handlowe musiały być zamknięte podczas lockdownów, a ludzie zaczęli kupować lokalnie albo przez Internet. W konsekwencji część firm nie wytrzymało presji finansowej i wyprowadziło się z centrów handlowych. Trudno teraz opierać się na danych sprzed pandemii, dlatego potrzebujemy nowych.

Czy wiesz, że Galerię Mokotów odwiedza więcej osób niż Galerię Młociny?

W pierwszej połowie lipca 2021, kiedy galerie handlowe były już dostępne dla klientów, aż 53% więcej osób weszło do Galerii Mokotów niż do Galerii Młociny.

Grafika 1: Liczba osób, które weszła do galerii handlowej w okresie 1-14.07.2021

Źródło: opracowane na podstawie danych CitiesAI

Czy wiesz, że dwie równoległe alejki mogą się różnić liczbą przechodniów aż trzykrotnie? 

Oto podgląd wnętrza Galerii Młociny na pierwszym piętrze. Z naszych analiz wynika, że alejki, które są równoległe, znacznie różniły się footfallem w badanym okresie. Alejka po stronie Top Secret i Quiosque cieszyła się średnio 3-krotnie większymi potokami ludzi niż alejka, przy której jest m.in. Recman czy Kubenz. Po tej stronie znajduje się kilka pustych stanowisk (zaznaczone na żółto), co może stanowić przyczynę mniejszego zainteresowania klientów tą częścią galerii.

Grafika 2: Rozkład ruchu pieszego na I piętrze Galerii Młociny

Źródło: opracowane na podstawie danych CitiesAI

Jak to sprawdziliśmy?

W ramach pomiarów w okresie 1-14.07.2021 wykorzystanych do powyższego porównania wykonaliśmy ponad 300 tysięcy zdjęć.

Nasza metodologia jest jeszcze w fazie testowej i sporą część pracy wykonaliśmy w sposób półautomatyczny z wykorzystaniem danych zewnętrznych.

Z istniejących rozwiązań mamy do dyspozycji:

  • kamery liczące osoby w dyspozycji centrum handlowego,
  • czujniki, które punktowo mierzą ruch, zainstalowane przez punkty handlowe,
  • pomiary z aplikacji mobilnych, ale one mierzą ruch w całej galerii, a nie rozkład ruchu wewnątrz.

Nasze rozwiązanie wzbogacone o dane mobilne nie wymaga długotrwałej integracji z infrastrukturą zarządcy obiektu, ma niewielki koszt oraz jest pomiarem ustandaryzowanym między galeriami handlowymi. Czyli możemy porównać ruch przed sklepem A w galerii X z innym sklepem B w galerii Y.

Zwyczaje pieszych w centrach handlowych - czemu ta wiedza jest potrzebna?

W toku rozmów z przedstawicielami branży retail i gastronomii pojawiła się potrzeba wykonania pomiarów porównujących ruch pieszy między galeriami czy poszczególnymi alejkami wewnątrz jednej galerii. Obecnie nie ma takich rozwiązań na rynku.

Sklepy bardzo dobrze orientują się, jeśli chodzi o dane dotyczące wejść do ich sklepu, obrotu, liczby paragonów, a czasem rejestrują nawet ruch przed sklepem. Niekiedy sklepy nie mają świadomości, czy jest to bardziej ruchliwa część galerii, którym wejściem najczęściej wchodzą ludzie oraz gdzie znajdują się generatory ruchu.

Aktualnie najdokładniejsze dane na ten temat posiadają wyłącznie właściciele obiektów, którzy jednak z różnych przyczyn nie udostępniają ich publicznie. Szczątkowe dane, które otrzymują najemcy, są zwykle niewystarczające, aby podjąć racjonalne decyzje biznesowe o ekspansji do danej galerii czy renegocjacji czynszu w związku z mniejszym ruchem.

Również dla operatorów galerii handlowym może być przydatna niezależna metoda pomiaru danych, która zwiększa ich wiarygodność w rozmowach z najemcami. Dzięki temu mogą lepiej uzasadniać stawki czynszu i pokazać atrakcyjność lokalizacji.

 

Więcej informacji zamieściliśmy w raporcie, który w wariancie bezpłatnym lub płatnym możesz otrzymać po skontaktowaniu się z nami: business@citiesai.com

Discover how our data and algorithms can boost your business and advertising

See More

Latest news