Krajobraz ulic handlowych w Warszawie po pandemii COVID-19

  • News
  • | June 8th, 2022
image

 

Pandemia COVID-19 miała ogromny wpływ na zmiany w funkcjonowaniu miast. Powoli przyzwyczajamy się do nowej normalności, większość lokali usługowo – handlowych została otwarta, uczniowie wrócili do szkół i uczelni, a pracodawcy zachęcają do powrotu do biura, chociaż wydaje się, że praca w trybie hybrydowym zostanie z nami na dłużej. Przy pomocy naszej technologii computer vision postanowiliśmy przeanalizować ponad 10 mln zdjęć i odpowiedzieć na pytanie jak zmienił się ruch pieszy na ulicach Warszawy po pandemii?

Do analizy wybrano okresy:

1.01-12.03.2020 (referencyjny, 12.03.2020 - wprowadzenie lockdownu w Polsce)
1.01-12.03.2022 (obecny) w godzinach 6-23.

Rzut oka na Warszawę

Wszystkie lewobrzeżne dzielnice Warszawy notują wzrost ruchu pieszego. Największe wartości są widoczne na Bielanach (+24%), na Ursynowie (+19%) oraz na Bemowie (19%). Może to wskazywać na to, że dzielnice dobrze skomunikowane z centrum o bogatej infrastrukturze i gęstej zabudowie mieszkaniowej cieszą się obecnie przyrostami ruchu pieszego.

Po prawej stronie Wisły w dzielnicach takich jak Wawer, Białołęka, Wesoła czy Targówek obserwuje się spadek ruchu pieszego o ok. 2-5%. Warto zwrócić uwagę, że są to głównie dzielnice z zabudową jednorodzinną.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Trendy

Pomiar autokorelacji wzrostów i spadków ruchu pieszego pozwolił nam na wyodrębnienie miejsc, gdzie widzimy większy trend wzrostowy czy spadkowy. Do trendujących w górę miejsc możemy zaliczyć PRL-owskie osiedla o dużej gęstości zaludnienia: Ursynów, Gocław, okolice Księcia Janusza, jak i nowe osiedla: Odolany, Miasteczko Wilanów oraz Chrzanów. Wzrosty widzimy również w centrum Warszawy: przy Trakcie Królewskim jak i w okolicach Dworca Centralnego. Jest to dobra wiadomość, bo w czasie pandemii, to śródmieście wyludniło się najszybciej.

Spadki notują dzielnice biurowe i przemysłowe: Służewiec, okolice Ronda Daszyńskiego a także Targówek Fabryczny. Może to oznaczać, że mimo końca obostrzeń firmy dalej działają w trybie hybrydowym. Ponownie widzimy również spadek ruchu pieszego w dzielnicach o zabudowie jednorodzinnej: Falenica, Stara Miłosna, Grodzisk. Trudno znaleźć jednoznaczną przyczynę, być może jest to spowodowane zmianą nawyków transportowych społeczeństwa i przesiadką do samochodów.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Nowe inwestycje

W czasie pandemii oddano do użytku prawie 300 nowych inwestycji. Porównując ich lokalizacje z ruchem pieszym można zauważyć między nimi istotną statystycznie korelacje. Wzrost liczby pieszych widać szczególnie w miejscach, gdzie tych nieruchomości powstaje dużo w jednym miejscu: na Pradze-Północ i Pradze Południe, na Żoliborzu Artystycznym, w Ursusie a nawet na trendującej w dół dzielnicy Wawer.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl oraz korter.com.pl

Ulice handlowe

Jak sytuacja wygląda na ulicach handlowych Warszawy? Przeanalizowaliśmy 358 dróg, które posiadają więcej niż 5 punktów handlowych a zarazem są niższych klas, czyli z wyłączeniem Trasy Łazienkowskiej, Wisłostrady, obwodnic oraz tras wylotowych.

Wśród trendujących w górę ulic można zauważyć główne ulice handlowe istniejących osiedli takie jak np. KEN czy Żeromskiego. Tendencje wzrostowe widać również na ulicach, które są zarzewiem nowopowstałych osiedli: Rydygiera, Posag 7 Panien czy Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz ulicach poddawanych rewitalizacji jak np. Stalowa czy Marszałkowska.

Spadki notują ulice w dzielnicach o zabudowie jednorodzinnej (Jana Pawła II w Wesołej, Patriotów, Głębocka), ulice przy biurowcach (Prosta, Domaniewska) oraz część ulic nieprzechodzących rewitalizacji, wciąż nieprzyjaznych dla pieszych: Al. Niepodległości czy Plac Narutowicza.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Podsumowanie

Na podstawie danych CitiesAI można stwierdzić, że ruch pieszy w Warszawie wrócił do poziomu sprzed pandemii jednak jego rozkład w dzielnicach uległ zmianie. Do osiedli w których obserwuję się największy wzrost liczby pieszych należą nowe osiedla mieszkaniowe, które dodatkowo napędzają wzrost ruchu w okolicy. Dodatkowo inwestycje publiczne w centrum Warszawy poprawiające dostępność pieszą i rowerową mogły przyczynić się do szybszego powrotu tego obszaru do życia przedpandemicznego.

Z kolei największe spadki ruchu pieszego obserwujemy w dzielnicach biurowych oraz z zabudową jednorodzinną. Wpływ na to ma na pewno przechodzenie firm na model pracy hybrydowej oraz zmiana nawyków transportowych mieszkańców np. częstsze korzystanie z auta w dzielnicach o zabudowie jednorodzinnej.

Dalszy rozwój ruchu pieszego będzie warunkowany inwestycjami publicznymi i prywatnymi a także dalszym przebiegiem wojny na Ukrainie i związanym z nim kryzysem uchodźczym. Otwarte pozostaje również pytanie czy warszawiacy wrócą w pełni do transportu publicznego. 

Pełny raport do pobrania pod linkiem
https://bit.ly/citiesai_raport_ulice_handlowe_2022

 

Discover how our data and algorithms can boost your business and advertising

See More

Latest news