Jak znaleźć idealną lokalizację dla Twojej firmy z PeopleFlow?

 • News
 • | June 7th, 2021
image

Photo by Jacek Dylag on Unsplash

Lokalizacja lokalu bardzo często jest odpowiedzialna za sukces biznesu, szczególnie gdy ten oparty jest na spontanicznych decyzjach zakupowych podejmowanych przez przechodniów. Dotyczyć może to m.in. kawiarni czy piekarni. W takim przypadku przedsiębiorca potrzebuje dokładnej i wiarygodnej informacji na temat ruchu pieszych, a dane o gęstości zaludnienia w dzielnicy nie będą wystarczające. Aby uzupełnić tę lukę i wspomóc przedsiębiorców w wyborze najlepszej lokalizacji, CitiesAI uruchomiło porównywarkę lokalizacji pod kątem ruchu pieszego PeopleFlow.

Jak działa PeopleFlow?

Działanie PeopleFlow najłatwiej wyobrazić sobie na przykładzie. Przyjmijmy, że chcemy wynająć lokal użytkowy w Warszawie. Zależy nam na powierzchni ok. 80 m2 oraz froncie od ulicy, a nasz budżet wynosi 6000-8000 zł netto na miesiąc. Bez problemu w portalach z nieruchomościami znajdziemy wiele ofert spełniających te kryteria. Dla przykładu wybraliśmy trzy ogłoszenia, w których szukaliśmy również informacji o potencjalnej ilości klientów:

 1. Lokal użytkowy przy Konstruktorskiej 8 (7610 zł/mc, 76,10 m2, 100 zł/m2) - W ogłoszeniu brakuje szczegółów dotyczących ruchu pieszego, natomiast podkreśla się atrakcyjność osiedla „ W okolicy znajduje się wiele nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych (Pozytywny Mokotów, Przy Woronicza, Nowy Mokotów, Mokoconcept, Moduo Gardens, Qbik i in.), które stwarzają ogromne zapotrzebowanie na różnorodne punkty handlowo-usługowe”
  https://www.morizon.pl/oferta/wynajem-lokal-warszawa-mokotow-konstruktorska-76m2-mzn2038672776
 2. Lokal użytkowy przy Wileńskiej 14A (6442 zł/mc, 81,54 m2, 79zł/m2) – W ogłoszeniu wspomniano, że „Obok inwestycji przebiega główny ciąg komunikacyjny, zarówno pieszy, jak i samochodowy, dzięki czemu oferta lokalu dotrze codziennie do tysięcy potencjalnych klientów.”
  https://www.morizon.pl/oferta/wynajem-lokal-warszawa-mokotow-konstruktorska-76m2-mzn2038672776
 3. Lokal użytkowy przy Przasnyskiej 4 (7800 zł/mc, 80,00 m2, 97,50 zł/m2) – autor ogłoszenia kilkukrotnie podkreśla, że ruch pieszy w pobliżu lokalu jest wysoki: „Ruch przed lokalem oraz liczba potencjalnych klientów dorównuje lokalizacjom premium dobrych, warszawskich centrach handlowych.” oraz „Żoliborz - ruchliwy róg ulic: Rydygiera i Przasnyska, niedaleko ścisłego centrum Warszawy.”
  https://www.morizon.pl/oferta/wynajem-lokal-warszawa-zoliborz-rydygiera-i-przasnyska-80m2-mzn2037748950

Dla tych trzech lokalizacji wygenerowaliśmy wspólny raport dotyczący ruchu pieszego w okresie 1.05.2020 - 1.05.2021. Pełną jego treść można znaleźć pod adresem: https://peopleflow.citiesai.com/?id=bf3fbc44d1d149018306258a63125c53.

O czym dowiemy się z raportu PeopleFlow?

Pierwsze, co zauważymy po otworzeniu raportu, jest liczba pieszych w każdej z lokalizacji.

Źródło: mapapieszych.pl

Zdecydowanie w rankingu wygrywa lokal na Żoliborzu przy Przasnyskiej 4, obok którego w badanym okresie w godzinach 6-23 przeszło ok. 1,2 mln pieszych. Oznacza to, że na co dzień lokal ten mija 3100-3300 osób. Przy Konstruktorskiej pieszych było o 40% mniej, zaś przy Wileńskiej aż trzykrotnie mniej. Wynik raportu na wstępie podważa wiarygodność obietnicy „tysiąca potencjalnych klientów”, która padła w ogłoszeniu lokalu przy Wileńskiej.

Źródło: mapapieszych.pl

Oprócz średniej ilości pieszych dla funkcjonowania biznesu istotne jest również, aby ruch pieszych był jak najbardziej wyrównany w ciągu tygodnia. Raport PeopleFlow także w tym przypadku wskazuje na najbardziej wyrównany ruch pieszy przy Przasnyskiej, a co więcej, liczba pieszych wzrasta w soboty. Pozostałe lokalizacje tracą na fakcie, że w weekendy ruch pieszy maleje.

Aby skutecznie zaplanować funkcjonowanie sklepu, przydatną informacją są godziny, w których ruch pieszy jest najwyższy. Z raportu wnioskujemy, że w weekendy na Żoliborzu lokal może być otwarty w godzinach 7:00 – 20:00, zaś przy Wileńskiej dopiero od godziny 10. Przy Konstruktorskiej, gdzie dominują biurowce, obserwuje się znacznie mniej pieszych w weekendy, więc można zamykać już o 17:00.

Źródło: mapapieszych.pl

Warto jeszcze zwrócić uwagę na zmienność ruchu pieszych w ciągu całego roku. Porównanie wskazuje, że najbardziej stałym ruchem charakteryzuje się lokal przy Przasnyskiej. W kontekście obostrzeń i dużych zmian nawyków mieszkańców miast w trakcie pandemii jest to niezwykle ważne – biznes otwarty w nieodpowiednim miejscu mógłby stracić znaczną liczbę klientów na wiele miesięcy.

Dlaczego warto mieć dokładne dane o lokalizacji?

W raporcie PeopleFlow możemy sprawdzić dokładnie, którędy przechodzą piesi. Często zdarza się, że sama okolica ma wystarczająco duży potencjał do prowadzenia biznesu, natomiast sam lokal użytkowy znajduję się w złej lokalizacji. Czasem trafniejsze mogłoby być wybranie lokalu po drugiej stronie ulicy albo na sąsiednim skrzyżowaniu.

Źródło:  mapapieszych.pl

Tak właśnie jest w przypadku Wileńskiej. Wejście do lokalu znajduje się od bardzo ruchliwej al. Solidarności, jednak piesi niechętnie tamtędy przechodzą, a częściej wybierają równoległą Wileńską lub Stalową. Potencjał tej konkretnej lokalizacji względem sąsiedztwa wynosi tu jedynie 54%. W przypadku lokalu przy Przasnyskiej jest wręcz na odwrót - jego potencjał wynosi aż 127%, więc byłby to bardzo dobry wybór spośród innych lokali w tej okolicy. Co ciekawe, mimo tak ogromnej różnicy przy samych lokalach średni ruch pieszych w obu dzielnicach jest bardziej zbliżony.

Nowe narzędzie autorstwa CitiesAI pozwala uniknąć błędów przy podejmowaniu tak ważnej decyzji jak wybór odpowiedniego lokalu dla swojego biznesu. Dzięki niemu możliwe jest trafne ocenienie potencjału lokalizacji w ciągu tygodnia oraz całego roku, a także określenie najlepszych godzin dla funkcjonowania biznesu. Raport PeopleFlow to idealne źródło informacji, które pozwolą na osiągnięcie sukcesu firmy.

Discover how our data and algorithms can boost your business and advertising

See More

Latest news