Jak porównać oferty wolnych lokali za pomocą narzędzia mapapieszych.pl?

  • News
  • | May 18th, 2022
image

 

Ogłoszenia wynajmu lokali użytkowych kuszą nas zapewnieniami o idealnej lokalizacji, usytuowanej w miejscu dobrze skomunikowanym oraz chętnie odwiedzanym przez pieszych. Przy podejmowaniu tak ważnej decyzji jak lokalizacja naszego biznesu, dobrze jest opierać się nie tylko na zapewnieniach agentów nieruchomości, ale również na wiarygodnych danych. By wesprzeć przedsiębiorców, CitiesAI proponuje wykorzystanie mapapieszych.pl - porównywarki lokalizacji pod względem ruchu pieszego.

Szukając lokalu użytkowego warto przyjrzeć się wielu ofertom. Dla przykładu wybraliśmy 5 lokali o takim samym metrażu i podobnie korzystnie brzmiących ofertach, jednak znajdujących w różnych lokalizacjach (linki do ogłoszeń mogły wygasnąć):

Źródło: opracowane na podstawie danych z otodom.pl

Każda z ofert przedstawia lokal o powierzchni 100 m2. Różnią się jednak znacząco pod względem ceny – koszt wynajmu lokali waha się od 7 000 zł do nawet 16 000 zł na miesiąc. Poniżej zestawiono podstawowe parametry każdego lokalu.

Źródło: https://www.otodom.pl/

Ruch pieszy przed lokalem, a potencjalni klienci
Sama cena wynajmu nie jest informacją wystarczającą w przypadku poszukiwania odpowiedniej lokalizacji dla biznesu. Jeśli dla pomyślności Twojej firmy ma znaczenie liczba klientów, warto się przyjrzeć liczbie przechodniów, którzy mogą zwrócić uwagę na Twój lokal. Takie dane można uzyskać ze strony mapapieszych.pl. Do naszego porównania wykorzystaliśmy dane z okresu 01.05.2021-30.04.2022 w godzinach 6-23.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Jak doskonale widać na wykresie, liczba pieszych mijających każdy z analizowanych adresów znacznie się różni. Pod względem natężenia ruchu pieszego najlepiej wypada lokal na ul. Czerniakowskiej 143 za 10 000 zł - przechodzi obok niego dziennie ponad 4 000 osób. Dwa najdroższe lokale po 16 000 zł różnią się aż o 25% pod względem dostępności pieszej na korzyść lokalu przy ul. Pięknej – podobna cena nie wskazuje więc na zbliżone możliwości rozwoju w danym miejscu. Najsłabiej wypada lokal na ul. Środkowej, gdzie przechodzi dziennie około 1000 osób. Płacąc więc niecałe 30% więcej można wynająć lokal, który cieszy się niemal czterokrotnie większym natężeniem ruchu pieszego.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Dla lepszego porównania liczbę pieszych przeliczyliśmy na 1000 zł czynszu. Na tej podstawie można dopiero zauważyć, że lokalizacje w Śródmieściu wcale nie wypadają najkorzystniej. Może i wyróżniają się one dużym natężeniem przechodniów, jednak wysoka cena obniża ich atrakcyjność. Dla przykładu, lokale na ul. Pięknej i Woronicza charakteryzują się bardzo zbliżoną średnią dzienną liczbą przechodniów, jednak zestawiając to z ceną, oferta na Woronicza okazuje się o 70% bardziej korzystna.

Ruch pieszy w weekend
Jeśli właścicielowi zależy na prowadzeniu sklepu w weekendy, to lokal na Pięknej charakteryzuje się najwyższym dziennym ruchem pieszym właśnie w soboty i niedziele. Co ważne, liczba przechodniów przy tym punkcie jest zbliżona do poziomu w dni robocze, co sugeruje, że można spodziewać się podobnego zainteresowania lokalem w każdy dzień tygodnia.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Dla punktu na Czerniakowskiej w weekendy obserwuje się mniejszy ruch pieszy o 31% w porównaniu z pozostałymi dniami, jednak wciąż liczba przechodniów jest druga co do wielkości względem wszystkich punktów.

A może lokal w sąsiedztwie?

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Nawet jeśli w okolicach danej lokalizacji występuje duże natężenie ruchu pieszego, to skąd mieć pewność, czy w tańszym lokalu za rogiem ruch ten nie jest jeszcze większy? Dzięki mapapieszych.pl możliwe jest właśnie określenie, jak dużym potencjałem charakteryzuje się wybrana lokalizacja względem innych punktów w zasięgu 200 m. Poniżej przedstawiono przykładowy rozkład ruchu w okolicy ul. Czerniakowskiej 143.

Źródło: opracowane na podstawie danych z mapapieszych.pl

Podsumowanie
Oba lokale w Śródmieściu podkreślały w swoich ogłoszeniach, że wyróżnia ich świetna lokalizacja oraz ogromny ruch pieszy i trudno w to nie wierzyć przechadzając się czasem po centrum miasta. Jednak nie wszystkie miejsca są sobie równe nawet w tak atrakcyjnej dzielnicy jak Śródmieście, co widać na przykładzie ul. Dzielnej, gdzie liczba pieszych jest mniejsza o około 25% od ruchu na ul. Pięknej.

Lokale w centrum charakteryzują się również najwyższymi cenami, a jak pokazała nasza analiza może okazać się, że są inne, korzystniejsze oferty o niższych cenach. Najlepszym wyborem z przedstawionych propozycji jest lokal na Czerniakowskiej 143. Ruch w tym miejscu jest bardzo duży, a biorąc pod uwagę liczbę pieszych na 1000 zł czynszu propozycja ta jest 2,5 razy lepsza od lokalu na ul. Dzielnej w Śródmieściu.

Tego typu raport można w łatwy sposób uzyskać dzięki narzędziu mapapieszych.pl korzystającemu z 15 milionów zdjęć miesięcznie, które są aktualizowane każdego dnia. Dzięki temu podjęcie tak ważnej decyzji jak wybór lokalizacji naszego biznesu może być prostsze i pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy oraz czasu związanego z poszukiwaniami.

Discover how our data and algorithms can boost your business and advertising

See More

Latest news