Jak dane o ruchu pieszym pomagają w doborze optymalnej lokalizacji sklepu - analiza na przykładzie sieci Stokrotka Express

  • News
  • | March 27th, 2023
image

Źródło zdjęcia: https://express.stokrotka.pl/poznaj-nas/

Wybór odpowiedniej lokalizacji może mieć ogromny wpływ na sukces Twojego sklepu. Tyczy się to w szczególności marek, które ze swoją ofertą chcą przyciągnąć osoby, które przechodzą przed lokalem. W dzisiejszym artykule przygotowano analizę ruchu pieszego w okolicach znanej marki sklepów Stokrotka Express w Warszawie. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz wykorzystać takie dane w celu zwiększenia obrotów swojego biznesu? W analizie sprawdzono które punkty charakteryzują się największym ruchem pieszym, w jakim wieku są przechodnie w okolicy lokalu, a na koniec sprawdzono konkurencyjność danej lokalizacji na tle sąsiednich.

Dużo pieszych nie tylko przed lokalami w Śródmieściu

Poniżej przedstawiono mapę z analizowanymi lokalizacjami sklepów Stokrotka Express w Warszawie[1].

Źródło: https://stokrotka.pl/nasze-sklepy/

Lokalizacje charakteryzujące się największym natężeniem ruchu pieszego to sklep znajdujący się w śródmieściu Warszawy na popularnej ulicy Kruczej (4819 os). Zaraz za nią uplasowały się 2 lokalizacje znajdujące się w niedalekiej odległości od siebie na Mokotowie na ul. Konstruktorskiej (3422 os) i Racjonalizacji (3102 os). W czołówce znajdują się również sklepy na Pradze Południe, ul. Wileńska 14B (3102 os) i na Woli, na ul. Jana Kazimierza (2709 os/h).

Źródło: opracowanie na podstawie danych CitiesAI

Z kolei do miejsc z ruchem pieszym poniżej 1000 os zaliczyły się takie lokalizacje jak Mińska 25 (608 os) na Praskim osiedlu Soho czy na ul. Obywatelskiej 5 na Nowych Włochach (638 os). Znaczna część lokalizacji z niskim natężeniem ruchu pieszego to miejsca na osiedlach mieszkaniowych w nowym budownictwie takich jak na przykład ul. Chełmżyńska 198 (734 os), Taśmowa 8 (834 os/h) czy Polki 3 (992 os/h).

W jakim wieku są piesi w otoczeniu twojego sklepu?

Tego typu informacje mogą być przydatne, gdy oferta sklepu jest skierowana do konkretnej grupy docelowej odbiorców. W przypadku sklepów typu convenience grupa docelowa może się różnić między poszczególnymi markami. Jednak zazwyczaj są to osoby, które prowadzą intensywny tryb życia i potrzebują łatwego i szybkiego dostępu do produktów codziennego użytku. Mogą to być np. studenci, pracownicy biurowi, osoby podróżujące, czy mieszkańcy miast, którzy nie chcą lub nie mają czasu robić codziennych zakupów w dużych sklepach spożywczych.

Źródło: opracowanie na podstawie danych CitiesAI

Jeśli chodzi o wiek pieszych w okolicy sklepu to lokalizacja na ul. Jurajskiej (Ursynów) oraz Klinkierowa (Włochy) charakteryzują się dużym udziałem osób w wieku 15-30 lat (udział na poziomie kolejno 40 i 42%).  W punkcie na ul. Posągu 7 Panien (Ursus) i ul. Quo Vadis (również Ursus) wyróżnia się spośród wszystkich lokalizacji największym udziałem osób w wieku 30-45 lat. Z kolei starsza grupa wiekowa (45-60) dominuje w lokalizacjach na ul. Herbu Janina (Wilanów) i Mińskiej 25 (Praga Południe). Pod względem płci, w okolicach punktu na Obywatelskiej 5 (Włochy) dominują mężczyźni (58%), a w okolicy Racjonalizacji 7 (Mokotów) jest ich najmniej (47%).

Źródło: opracowanie na podstawie danych CitiesAI

Rekomendacje dla wybranych lokalizacji

Często pojawiają się pytania, czy zlokalizowanie sklepu ulicę dalej pozwoliłoby dotrzeć do większej liczby klientów? Jeśli dodatkowo wybrane lokalizacje charakteryzują się małymi obrotami lub ich spadkiem warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma miejsca, gdzie pieszych jest więcej. Z pomocą przychodzi mapapieszych.pl gdzie w każdym raporcie wygenerowanym na stronie, mamy dostępne porównanie ruchu w sąsiedztwie 200m od naszej lokalizacji.  To łatwy sposób, który pozwala sprawdzić, gdzie i w jakich godzinach można spotkać największą liczbę pieszych, którzy są naszymi potencjalnymi klientami.

Lokalizacja na ul. Taśmowej 8, w porównaniu do innych punktów, charakteryzuje się jednym z najmniejszym ruchem pieszym – około 834 osób. Jednak patrząc na ruch w jego sąsiedztwie, okazuje się, że jest on o 43% lepszy od lokalizacji w promieniu 200m.

Z kolei sklep na ul. Przejazd 2 na tle pozostałych lokalizacji wyróżnia się średnim natężeniem ruchu pieszego– 1263 osób. Jednak analizując ruch w najbliższej okolicy, okazuje się, że jest on dużo większy, a sama lokalizacja uznawana jest za słabszą od swojego otoczenia. Warto w tym momencie przyjrzeć się kosztom wynajmu lokalu i obrotom w sklepie by uzyskać kompletny obraz i zdecydować czy zmiana miejsca nie przyniosłaby dodatkowych oszczędności lub większej liczby klientów.

Kolejnym przykładem jest sklep na ul. Chełmżyńskiej 198, który został oceniony na lokalizację nieco słabszą od swojego sąsiedztwa. Dodatkowo w dni powszednie ruch pieszy jest tam jednym z niższych – 734 osób. Jednak jest to lokalizacja przy wybudowanym dopiero kilka lat temu nowym osiedlu deweloperskim. Można się zatem spodziewać, że wraz ze wzrostem liczby mieszkańców ruch pieszy będzie rosnąć. Przyglądając się dokładniej, największe skupisko pieszych zostało zaobserwowane w okolicach przystanku autobusowego, więc można by rozważyć ewentualną zmianę lokalizacji sklepu bliżej tego punktu.

Źródło: opracowanie na podstawie danych CitiesAI

Podsumowanie

Analiza ruchu pieszego w okolicy lokalizacji biznesu to kluczowy element efektywnego prowadzenia działalności handlowej. Dzięki niej możemy poznać zwyczaje i potrzeby klientów, co ułatwia dostosowanie oferty do ich oczekiwań. Potwierdzają to nasi klienci, którzy zauważają korelację między poziomem ruchu pieszego a dochodami poszczególnych punktów. Korzystanie z rzetelnych danych pozwala uniknąć nietrafionej lokalizacji, która nie przyniesie oczekiwanych zysków. Z drugiej strony, jeśli planujemy zmianę miejsca dla swojego sklepu, dane o ruchu pieszym pomagają nam wybrać lokalizację dostosowaną do naszych potrzeb i oszczędzić pieniądze, wskazując poziom ruchu nawet w mniej popularnych okolicach z tańszymi lokalami. Analiza ruchu pieszego daje przedsiębiorcom lepsze zrozumienie swoich klientów, pozwala na dokładne przewidywanie trendów i podejmowanie decyzji opartych na rzeczywistych danych.

 

[1] Z analizy wykluczono dwie lokalizacje (ul. Kolejowa 49A i ul. Komputerowa 7), które mieszczą się w budynkach umiejscowionych nie bezpośrednio przy ulicy dla ruchu samochodowego, co znacznie ogranicza dostępne dane.

Discover how our data and algorithms can boost your business and advertising

See More

Latest news