Gdzie otworzyć market osiedlowy? Tam gdzie przechodzą piesi

  • News
  • | December 7th, 2020
image

 

Róg Dolnej i Belwederskiej jest najlepszym mokotowskim adresem dla nowego sklepu osiedlowego. Top Market przy Centrum Handlowym Land to z kolei najkorzystniej położony mokotowski sklep. A najwięcej pieszych na ulicach Mokotowa mija drzwi do Carrefour Express przy ul. Puławskiej 30. Sprawdź, czy Twój osiedlowy sklep spożywczy jest na ścieżce klientów. Czy do Ciebie wstąpią, idąc i wracając z pracy?

Przez 10 miesięcy – od 1 grudnia 2019 roku do 30 września 2020 roku – analizowaliśmy mokotowskie ścieżki, którymi najczęściej przemieszczają się piesi, a także natężenie tego ruchu o różnych porach dnia. Te dane zestawiliśmy z informacją na temat gęstości zaludnienia dzielnicy oraz nasycenia lokalnego rynku – mierzonego liczbą innych sklepów z tego segmentu w promieniu czterystu metrów. Z analizy wykluczyliśmy dane z okresu lockdownu (1 marca – 15 maja 2020 r), gdy ruch na ulicach znacząco odbiegał od standardowego.

W ten sposób stworzyliśmy statystyczny model idealnej lokalizacji supermarketu osiedlowego. To biznesowa mapa miasta dla właścicieli osiedlowych sieciówek. Najczęściej wprawiane w ruch są drzwi tych sklepów spożywczych, które pojawiają się na ścieżkach pieszych – idąc do pracy wstąpią po jogurt czy wodę, wracając – uzupełnią zapasy na kolację. Idealna lokalizacja charakteryzuje się wysokim natężeniem ruchu pieszego na chodniku w okolicy wejścia do sklepu, wysokim stopniem gęstości zaludnienia analizowanej dzielnicy oraz niskim poziomem konkurencji. Z analizy wyłączyliśmy Sadybę, Siekierki oraz Stegny.

Róg Dolnej i Belwederskiej – najlepszy adres nowego sklepu osiedlowego

Okazuje się, że najlepsze warunki do otworzenia marketu osiedlowego stwarza skrzyżowanie ul. Dolnej i ul. Belwederskiej. A co więcej dokładnie jego zachodnia strona, gdzie każdego dnia przechodzi najwięcej osób. Ilustruje to również nasza wizualizacja, na której widać, gdzie nasze kamery rejestrują pieszych – są to również okolice przystanków autobusowych. Z czego to wynika?

Po pierwsze, między godz. 6:00 a 21:00 w dni robocze przechodzi tu w sumie około 12,5 tys. osób, a w weekendy – blisko 9,5 tys.

Rysunek 1: Wizualizacja ruchu pieszego na skrzyżowaniu Dolna/Belwederska. Źródło: CitiesAI

Po drugie, oprócz sąsiadującego sklepu Biedronki, który pełni rolę dyskontu, w okolicy skrzyżowania praktycznie nie ma konkurencji.

Po trzecie, skrzyżowanie to jest ważnym węzłem przesiadkowym. Przecinają się tu linie autobusowe ze Śródmieścia, Wilanowa oraz Dolnego i Górnego Mokotowa. W sumie przez skrzyżowanie przejeżdża 1650 autobusów na dobę w dni robocze. Ponadto, w okolicy jest umiarkowanie duże zagęszczenie ludności, które wynosi 14 000 osób/km2.

Top Market przy Centrum Handlowym Land – sklep z najkorzystniejszą lokalizacją

Przyjrzeliśmy się także 40 osiedlowym marketom, które należą do 5 sieci: Carrefour Express (12 lokalizacji), Top Market (11 lokalizacji), Mokpol (9 lokalizacji), Delikatesy Centrum (5 lokalizacji) i Lewiatan (3 lokalizacje). Dane o lokalizacji supermarketów, jak i konkurencji pobraliśmy ze stron firmowych analizowanych sieci.

Rysunek 2: Lokalizacje analizowanych sklepów wraz z granicą obszaru badania

Okazało się, że najkorzystniejszym adresem może pochwalić się Top Market. Sieć prowadzi sklep przy ul. Wałbrzyskiej 11. W tym punkcie Mokotowa ze względu na przesiadki z metra do autobusu oraz wysoką gęstość zaludnienia ruch pieszych jest bardzo duży, a konkurencja stosunkowo niska. Atrakcyjna biznesowo jest także lokalizacja sklepu Mokpol, przy ul. Dąbrowskiego 74. Składają się na to duża liczba mieszkańców w okolicy oraz spore natężenie ruchu pieszego. Korzystnym biznesowo punktem jest także Carrefour Express przy ul. Puławskiej 30. Pomimo 10 konkurencyjnych sklepów w sąsiedztwie, to tu właśnie widać duży ruch pieszy i jeden z najwyższych wskaźników zaludnienia na km2.

Rysunek 3: Najkorzystniejsze lokalizacje marketów osiedlowych na Mokotowie. Źródło: CitiesAI - 30 mln zdjęć oraz GUS

24 000 pieszych przy Carrefour Express przy ul. Puławskiej 30, Wyględów wyludniony

Niemal 24 000 osób – tylu pieszych przemierza w dni robocze między 7:00 a 22:00 skrzyżowanie Puławskiej i Madalińskiego. Beneficjentem tego położenia jest Carrefour Express przy ul. Puławskiej. 30. Sklep jest otwarty codziennie w godzinach 7:00-22:00, w niedzielę 9:00-19:00, czyli dokładnie wtedy, gdy piesi przechodzą obok jego drzwi.

Rysunek 4: Ruch pieszy w rozkładzie godzinowym przy Carrefour Express - Puławska 30. Źródło: dane Cities AI - 34630 zdjęć.

Wysoki ruch w tej lokalizacji to kombinacja dużej liczby punktów usługowych i obecności węzłów komunikacyjnych (metro, tramwaj, autobus). W zestawieniu z nimi wyludnione są ulice Wyględowa oraz ulice Bruna, Kostrzewskiego i św. Szczepana, gdzie również znajdują się supermarkety.

Rysunek 5: Miejsca na Mokotowie, w których występuje największy ruch pieszych . Źródło: CitiesAI - 30 mln zdjęć.

500 tys. zdjęć pojazdów, ludzi, billboardów, plakatów dziennie – skąd mamy takie dane?

Proces zbierania danych zaczyna się od współpracujących z nami kierowców – taksówkarzy i dostawców. Na przedniej szybie auta montują aplikację, która robi zdjęcia ulicy i chodnika średnio co 5 sekund. Zdjęcia są na bieżąco przesyłane do nas. Przy pomocy sieci neuronowych, które są „wyszkolone” na bazie zdjęć treningowych, rozpoznawane są obiekty na zdjęciu: pojazdy, ludzie, billboardy, plakaty etc. Każde zdjęcie ma swoją lokalizację z GPS telefonu, a także szereg innych danych pochodzących np. z akcelerometrów. To pozwala precyzyjnie obliczyć odległości obiektów i ludzi, a także ich pozycje w stosunku do innych osób czy przedmiotów. Dziennie gromadzimy, przetwarzamy i analizujemy ok. 500 tys. zdjęć z całej Warszawy.

Discover how our data and algorithms can boost your business and advertising

See More

Latest news